Tomasz Jastrun -„Moje spotkanie z Herbertem- życie i poezja”

Wczoraj, 16 października, wraz z kilkorgiem naszych Czytelników mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim, którego gościem był Tomasz Jastrun – poeta, eseista, prozaik, reporter i krytyk literacki.

Spotkanie odbyło się w Domu Kultury w Zdunach, zaś zorganizowano je w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy tamtejszej Bibliotece.

Jako, że Sejm RP ogłosił rok 2018 – Rokiem Zbigniewa Herberta, to właśnie pamięci tegoż wybitnego poety poświęcono to spotkanie.

Tomasz Jastrun, osobiście go znał, gdyż wraz z rodzicami mieszkał w niedalekim sąsiedztwie Herbertów. Rodzice dzisiejszego gościa – Mieczysław Jastrun oraz Mieczysława Buczkówna -Jastrun (również poeci) znali się z Katarzyną i Zbigniewem Herbertami. Spotykali się wspólnie na obiadach, wieczorkach towarzyskich, byli ze sobą w bliskich, przyjacielskich relacjach. Z czasem również Tomasz Jastrun zaprzyjaźnił się z Herbertem.

W zawiązku z tym, oprócz tradycyjnych „kilku słów” iście dotyczących życiorysu poety, oprócz czytania wierszy Zbigniewa Herberta, jak i kilku własnych, spotkanie przerodziło się w chwilę wspomnień.

Jednakże nie miały one charakteru typowo biograficznego, nie dotyczyły faktów, które możemy bez problemu odnaleźć na stronach słowników, encyklopedii, czy w Internecie. Opowieści dotyczyły raczej osobistych doświadczeń ze znajomości Jastrunów z Herbertami, anegdot ze wspólnych spotkań, codziennych problemów. Takie ujęcie tematu przybliżyło wszystkim sylwetkę poety z nieco innej strony – tej bardziej ludzkiej, zwyczajnej, codziennej, a nie tej poetyckiej, znanej.

Zduńskie spotkanie autorskie okazało się bardzo interesującą i przyjemną wizytą, z której, sądzimy, wszyscy wyszli bogatsi o ciekawą wiedzę i miłe doświadczenia.

Serdecznie dziękujemy zaprzyjaźnionej bibliotece w Zdunach za to spotkanie!:-)