Zenon Kazimierz Kaźmierski

Stare i nowe czy drugie odrodzenie. Rozmowa z rówieśnikiem Lecha W.; Wydawnictwo Poligraf, 2014.

[Autor jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UŁ, któremu studia umożliwiły rozwinięcie swoich zainteresowań historią doktryn politycznych i prawnych. Pozwoliły zgłębiać pisma myślicieli, śledzić ewolucję procesu rozwoju gospodarczego i kształtowanie się świadomości społecznej.
Z pewnością ta chronologia „minionych i obecnych czasów, i wiedzy o nich” znacznie odbiega od treści zawartych w dziełach Tacyta. Niemniej, tak jak on, autor starał się być obiektywny, pisząc bez stronniczości oraz korzystając z wiarygodnych źródeł. Tak aby treści niniejszego opracowania dotarły do tych, którzy nie mieli czasu czy woli na zgłębianie rozwoju historii doktryn oraz zawartych w nich myśli dotyczących rozwoju świadomości ludzkiej. 

Usystematyzowany wywiad ukazuje:
• rozwój świadomości społecznej na tle poprzednich i obecnych pokoleń oraz portretu własnego i swoich rówieśników;
• współdziałania rządzących i sprawujących władzę duchową;
• rozkwit uznanej religii w okresie średniowiecza;
• rewolucję intelektualną odrodzenia i przerwanie absolutyzmu w myśleniu;
• rewolucję informacyjną, która zapoczątkowała obecnie drugie odrodzenie.
Opierając się na periodyzacji rozwoju społecznego i myślach wybranych filozofów oraz zachowaniu się trybunów, ukazano, jak niełatwą sprawą jest w powstających demokracjach sprawowanie władzy bez metafizycznych dogmatów, aby zaspokoić rosnące apetyty możnych i pozwolić na normalną egzystencję ludu.] 

 

                                      Źródło: Tekst zamieszczony na okładce książki.

Możesz również polubić…